طرز قالب گیری با سیلیکون چگونه و چطور؟

جستجو
آنچه در این مقاله میخوانید
طرز قالب گیری با سیلیکون

در ادامه این مطلب با طرز قالب گیری با سیلیکون (How to mold with silicone) آشنا خواهیم شد.

طرز قالب گیری با سیلیکون و هاردنر

طرز قالب گیری با سیلیکون به این شکل است که ابتدا باید به مخلوط صحیح سیلیکون و هاردنر بپردازید.

طرز قالب گیری با سیلیکون به این صورت است که باید پس از ترکیب سیلیکون با هاردنر و پیش از سفت شدن مخلوط، آن را درون جعبه شیشه‌ای یا چوبی مورد نظر بریزید. در این زمان شیء نمونه را به‌طور کامل توسط سیلیکون بپوشانید.

بعد از گذشت حدود 8 ساعت قالب سیلیکونی شما حاضر خواهد شد. در ادامه کافی است آن را از جعبه خارج کرده و سپس به برش قسمت های اضافه بپردازید.

استفاده از نشاسته‌ی ذرت برای ساخت قالب سیلیکونی!

آیا می‌دانستید که می‌توان با استفاده از نشاسته ذرت نیز به ساخت قالب سیلیکونی بپردازید؟ برای انجام اینکار تنها به یک بسته سیلیکون مایع، نشاسته‌ی ذرت یا آرد ذرت (دو برابر میزان سیلیکون)، ظرف یک بار مصرف و دستکش پلاستیکی نیاز خواهید داشت.

  • مرحله اول

پیش از هر چیز باید بدانیم  که در این روش به مقدار سیلیکون بسیاری کمتری نیاز پیدا می‌کنیم. البته این مقدار به قالب مد نظر شما نیز بستگی دارد.

همانطور که اشاره داشتیم این روش بیشتر مناسب مشاغل خانگی می‌باشد. مقدار سیلیکون مورد استفاده باید به ‌اندازه‌ای باشد که نمونه قالب گیری در آن جای بگیرد. در اولین قدم باید یک بسته سیلیکون مایع تهیه کنید.

  • مرحله دوم

برای این نوع طرز قالب گیری با سیلیکون باید در مرحله دوم به اضافه کردن نشاسته ذرت به سیلیکون بپردازید. مقدار نشاسته ذرت باید دو برابر میزان سیلیکون باشد. شما می‌توانید در این خصوص از آرد ذرت نیز استفاده کنید.

مرحله دوم

  • مرحله سوم

در مرحله سوم باید دستکش پلاستیکی خود را در دست کنید و سپس این دو ماده را به خوبی مخلوط کنید و ورز دهید. در ابتدا نگران خشک بودن ترکیب نباشید چرا که این حالت به مرور با ورز دادن، به شکل مناسبی تغییر شکل خواهد داد.

اگر مقداری از آرد یا نشاسته از سیلیکون جدا شد، نیازی به برگرداندن مجدد آن نیست.

  • مرحله چهارم

در مرحله چهارم طرز قالب گیری با سیلیکون باید ترکیب به دست آمده را به یک توپ تبدیل کنید! پس از اینکه ترکیب به شکل کره درآمد آن را با کف دست به آرامی صاف کنید. دقت کنید که ضخامت خمیر باید بیشتر از نمونه شما باشد. بنابراین آن را زیاد نازک نکنید.

  • مرحله پنجم

در این مرحله نمونه خود را بر روی خمیر بگذارید و سپس به آرامی آن را به داخل خمیر فشار دهید. کاری کنید که خمیر به طور کامل به نمونه شما بچسبد یا به عبارتی شکل آن را به خود بگیرد.

  • مرحله ششم

حال به آخرین بخش از این طرز قالب گیری با سیلیکون نزدیک شده‌ایم. در این مرحله تنها کافی است قالب را به مدت 20 دقیقه کنار بگذارید تا کمی سفت شود.

  • مرحله هفتم

بعد از گذشت 20 دقیقه می‌توانید نمونه خود را از قالب جدا کنید. اگر کمی سفت بود می‌توان با استفاده از یک شیء باریک یا انگشتان دست نمونه را از قالب جدا نمود. در این زمان باید از آسیب دیدن قالب جلوگیری شود. حالا قالب شما حاضر است!

مرحله هفتم

سخن پایانی

شرکت کیمیا فایبر با کیفیت‌ترین خدمات را در زمینه‌ی صنعت فایبرگلاس و کامپوزیت به مشتریان عزیز در سطح کشور ارائه می‌کند. مجموعه کیمیا فایبر مفتخر است که با بیش از چهل سال سابقه درخشان و تجربه مفید، صفر تا صد محصولات الیاف شیشه، انواع رزین، فوم‌های پلی یورتان و …را با قیمتی مقرون به صرفه تولید و عرضه می‌کند.