معرفی انواع هاردنر اپوکسی و کاربرد های هرکدام به زبان ساده

جستجو
آنچه در این مقاله میخوانید
انواع هاردنر اپوکسی

هاردنر مخلوطی است که جهت بالا بردن مقاومت رنگ و برخی محصولات دیگر بیشترین کاربرد را دارد. به عبارتی انواع هاردنر اپوکسی (Types of epoxy hardeners) نقش یک واکنش دهنده یا شتاب دهنده را دارند که منجر به افزایش سختی مواد دیگر می‌شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی انواع هاردنر اپوکسی بپردازیم و کاربرد های هر کدام را به زبان ساده توضیح دهیم.

هاردنر چیست؟

هاردنر (Hardener) به معنای سخت کننده است و به موادی اشاره دارد که با اضافه کردن آن به یک ماده پایه می‌توان ویژگی های مختلفی نظیر سختی، مقاومت، ماندگاری و… را در آن افزایش دهد. هاردنر ها در صنایع مختلفی جهت تولید مواد پلیمری، رزین‌ها، رنگ‌ها و مواد شیمیایی کاربرد دارند. همچنین هاردنر در برخی شرایط به عنوان ترمیم‌کننده نیز استفاده می‌شود.

هاردنر به عنوان یک واکنش دهنده یا کاتالیزور در طی فرآیند اختلاط به شکل یک واکنش شیمیایی اثر می‌گذارد. این ترکیب شیمیایی معمولا به دو شکل در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالت اول انواع هاردنر اپوکسی به عنوان جزء سخت کننده و واکنش زا در برخی محصولات دو جزئی رزینی همچون اپوکسی‌ها، سیلیکون‌ها (هاردنر سیلیکون)، پلی‌یوراها و پلی‌یورتان‌ها به کار گرفته می‌شود.

در حالت دوم نیز می‌توان از هاردنر پودری یا مایع با هدف افزایش مقاومت سطحی، بر روی سطوحی مثل کف پارکینگ یا انبار استفاده نمود. در ادامه این مطلب به معرفی اولین دسته یعنی انواع هاردنر اپوکسی خواهیم پرداخت.

انواع هاردنر اپوکسی

پیش از هر چیز باید بدانیم که انواع هاردنر برای رزین های مختلفی مثل رزین اپوکسی، رزین پلی اورتان و رزین پلی استر تولید گردیده است. با ترکیب هاردنر با رزین های اپوکسی یا همان رنگه پایه، سختی بیشتر و مطلوب‌تری در رنگ ایجاد می‌شود و کیفیت آن نیز افزایش می‌یابد. در ادامه این مطلب با انواع هاردنر اپوکسی آشنا خواهیم شد.

هاردنر اپوکسی

 • هاردنر های پلی آمید

قابلیت رقیق‌سازی هاردنر پلی آمید با حلال های مختلف، یکی از بارزترین خصوصیات این نوع هاردنر به شمار می‌رود. از لحاظ شیمیایی لیست خواص ترکیب رزین اپوکسی با هاردنر پلی آمیدی به صورت زیر می‌باشد:

 1. مقاومت شیمیایی خوب
 2. مقاومت در مقابل نفوذ آب
 3. قابلیت پخت در دمای محیط
 4. چسبندگی بالا به سطوح زیر کار
 5. استحکام بالا و مقاومت مناسب در برابر ضربه
 6. قابلیت رقیق کردن ترکیب با انواع حلال های شیمیایی
 • هاردنر های پلی آمین

یکی دیگر از انواع هاردنر اپوکسی هاردنر پلی آمین نام دارد. ترکیبات آمینی در سه دسته آمین های اولیه، ثانویه و ثالث طبقه بندی می‌شوند. آمین ها بر اساس انواع هیدروکربن های درگیر در انواع آمین های آلیفاتیک، آلی سیکلیک و آروماتیک دسته بندی می‌شوند. هاردنر اپوکسی پلی آمین یکی هاردنر های اپوکسی های شفاف است که معمولا برای روکش کف در کارخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • هاردنر های انیدریدی

این نوع هاردنر به علت عدم رسانایی الکتریکی، موفق شده جایگاه خوبی را در بازار به دست آورد. همچنین این هاردنر مقاومت حرارتی بالایی را به رزین پخت شده می‌بخشد. انواع زیادی از هاردنر های انیدریدی وجود دارد که هر یک به‌واسطه‌ی خواص ویژه‌ای که دارد به شکل عمومی در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 1. صنایع تولیدی کامپوزیت و لمینت
 2. تولید لوازم الکترونیکی و تجهیزات برقی
 • هاردنر فنالکامین

هاردنر های بر پایه فنالکاین انحصاراً جهت پخت در شرایط مرطوب و نواحی جذر و مدی تولید می‌گردد. شما می‌توانید از این هاردنر اپوکسی در مواردی همچون رنگ‌ها، پوشش‌ها، انواع لوله‌ها و تجهیزات صنعتی استفاده نمایید. هاردنر های فنالکامین امکان پخت در دمای پایین و شرایط مرطوب را برای رزین اپوکسی فراهم می‌آورند. از جمله خصوصیات این محصول عبارت‌اند از:

 1. ویسکوزیته پایین
 2. چسبندگی بالا به انواع سطوح همراه با مقاومت بالا
 3. مقاومت شیمیایی بسیار خوب در مقابل آب دریا و شرایط خورنده
 4. قابلیت پخت در دمای بسیار پایین و شرایط مرطوب (با قابلیت استغراق بلافاصله پس از اعمال و گیرش اولیه)

کاربرد انواع هاردنر اپوکسی

نگاهی بر کاربرد انواع هاردنر اپوکسی

استفاده از هاردنر بسیار ضروری است چرا که بدون هاردنر، اپوکسی قادر به فراهم آوردن حداقل کیفیت مورد انتظار نخواهد بود. حتی می‌توان گفت استفاده از رنگ پایه بدون هاردنر امکان‌پذیر نخواهد بود، چرا که در این نوع رنگ‌ها، وجود هاردنر است که امکان خشک شدن رنگ را فراهم می‌آورد.

در این مواقع اگر هاردنر اضافه نشود، رنگ مورد نظر به حالت جامد درنخواهد آمد. تنها نکته قابل توجه این است که باید نوع مناسبی از هاردنر را جهت مخلوط کردن با رنگ انتخاب کنید، در صورت انتخاب اشتباه ممکن است خروجی مناسبی از رنگ مورد نظر به دست نیاورید.

سخن پایانی

شرکت کیمیا فایبر باکیفیت‌ترین محصولات را در زمینه‌ی صنعت فایبرگلاس و کامپوزیت به مشتریان عزیز در سطح کشور ارائه می‌کند. مجموعه کیمیا فایبر مفتخر است که با بیش از چهل سال سابقه درخشان و تجربه مفید، صفر تا صد محصولات الیاف شیشه، انواع رزین، فوم های پلی یورتان و… را با قیمتی مقرون به صرفه تولید و عرضه می‌کند.