آموزش روش ساخت ژلکوت مرحله به مرحله

جستجو
آنچه در این مقاله میخوانید
روش ساخت ژلکوت

روش ساخت ژلکوت (method of making gelcoat) به صورت یک لایه براق و عالی روی محصولات کامپوزیتی نیاز به یک فرمولاسیون دقیق دارد. البته فراموش نکنید که فرمولاسیون دقیق و شفاف به نوع محصول مورد نظرتان و میزان انتظار شما از کیفیت ژلکوت بستگی دارد. به همین دلیل ما در ادامه این مطلب چند روش ساخت ژلکوت به صورت ساده را با استفاده از مواد اولیه متنوع مثل رزین پلی استر غیر اشباع را به شما آموزش می‌دهیم.

روش ساخت ژلکوت اپوکسی

ژلکوت یک ماده شیمیایی است که برای محافظت و ایجاد یک سطح براق روی پوشش خارجی مجسمه‌ها، سنگ‌های مصنوعی، آثار هنری و… استفاده می‌شود. بنابراین ژلکوت ها می‌توانند عوامل مخرب محیطی مانند ضربه و فشارهای اطراف را از بین ببرند.

مهم‌تر اینکه ماندگاری اجسام مختلف را تا چندین سال افزایش دهند. اما یادتان باشد که کیفیت ژلکوت ها تماماً به روش ساخت ژلکوت بستگی دارد. به همین دلیل در ادامه این مطلب روش ساخت ژلکوت اپوکسی را به شما یاد می‌دهیم‌.

مواد تشکیل دهنده ژلکوت

 • فیلر مل
 • پودر رنگ
 • خمیر رنگ
 • کبالت تالک
 • رزین اروزیل
 • ژلکوت اسید کاپوزیل
 • رزین مناسب جهت ساختن ژلکوت

روش ساخت ژلکوت مرحله به مرحله

یادتان باشد پایه اصلی ساخت انواع ژلکوت ها رزین است پس در ساخت بهترین ژلکوت در:

 • مرحله اول

باید رزین مناسبی را برای ساخت ژلکوت از نوع رزین پلی استر ایزو یا رزین وینیل استر و یا اینکه رزین اپوکسی انتخاب کنید.

 • مرحله دوم

طبق نیاز خود یک مقدار مناسبی از یک نوع رزین را درون ظرفی بریزید.

مرحله دوم

 • مرحله سوم

حالا فیلرهای افزودنی را آماده کنید. سپس به نسبت یک سوم رزین درون ظرف، فیلر به آن اضافه کنید. مثلاً برای ۱ لیتر رزین لازم است تا به اندازه ۳۰۰ الی ۳۵۰ سی سی فیلر مصرف کنید.

 • مرحله چهارم

در این مرحله باید به رزین اپوکسی مقداری کبالت اضافه کنید. چرا که کبالت سبب افزایش دادن فرآیند پلیمریزاسیون خواهد شد. در واقع مهم‌ترین ماده‌ای که فرآیند پخت ژلکوت و آماده سازی این ماده شیمیایی را بر عهده دارد کبالت است‌. برای هر ۱ لیتر رزین بهتر است ۱۵ گرم کبالت اضافه کنید سپس این مواد را با یکدیگر مخلوط کنید تا خمیر یکدستی آماده شود.

 • مرحله پنجم

از آنجایی که کبالت باعث سفت شدن رزین نمی‌شود. بنابراین لازم است که در مرحله نهایی روش ساخت ژلکوت برای سفت شدن ژلکوت به آن کاتالیزور اضافه کنید‌.

ساخت ژلکوت براق

برای تهیه ژلکوت براق و باکیفیت به مواد ذیل نیاز دارید مانند:

 • رزین پلی استر غیر اشباع

 جهت ایجاد یک پوشش دهنده محافظتی به شکل کاملاً براق

 • پیگمنت ها

جهت ایجاد رنگ‌های دلخواه برای ژلکوت‌. شما می‌توانید از این رنگ‌های پودری در هر رنگ مطلوبی مثل طلایی، سفید، آبی و …استفاده کنید.

 • تسریع کننده اشتعال

جهت سرعت بخشیدن به فرآیند خشک شدن ژلکوت باید از تسریع کننده‌هایی مانند متیل اتیل کتون و یا پروکسید هیدروژن استفاده کنید.

تسریع کننده اشتعال

روش تهیه ژلکوت براق

در ابتدا حجم مشخصی از رزین پلی استر را از ظرف اصلی جدا کنید. سپس مقداری پیگمنت را به رنگ دلخواه با رزین مخلوط کنید. بعد از آن مقداری تسریع کننده اشتعال را به مخلوط رزین و پیگمنت اضافه نمایید. حالا تمامی مواد آماده شده را در یک دستگاهی شبیه به مخلوط کن بریزید تا به طور یکنواخت همه مواد با یکدیگر ترکیب شوند‌.

بعد از آن ژلکوت براق به دست آمده را درون یک پیستوله بریزد و با دقت فراوان روی سطح مورد نظرتان بپاشید. سعی کنید درزها و ترک‌ها را با دقت ژلکوت بزنید تا سطح یکدست و همواری را به دست بیاورید‌‌. در نهایت اجازه دهید تا ژلکوت خشک شود و پوشش براقی را به شما بدهد.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید با دانستن روش ساخت ژلکوت یک محصول با کیفیت و براق به دست آورید بهتر است در ساخت ژلکوت از خمیر رنگ استفاده کنید. اگر چه پیگمنت ها یا همان رنگ‌های پودری قیمت ارزان‌تری نسبت به خمیر رنگ‌ها دارند؛ ولی ژل کوت هایی که با پیگمنت ها ساخته می‌شوند احتمالاً پس از پایان کار دارای رگه‌هایی باشند که این حالت به علت عدم اختلاط رنگ‌های پودری با رزین است.

چون رنگ‌های پودری بر اساس مواد معدنی هستند ولی خمیر رنگ‌ها بر پایه مواد پلیمری ساخته می‌شوند. البته یادتان باشد نمی‌توانید ژلکوت ها را بیشتر از ۳ یا ۴ ماه نگهداری کنید. مگر اینکه ژلکوت آماده شده را در دماهای بالاتر از ۲۸ درجه سانتی‌گراد نگه دارید.

فراموش نکنید هر چقدر که از عمر ژلکوت می‌گذرد این ماده غلیظ‌تر می‌شود و روی سطوح به خوبی عمل نمی‌کند. از این رو برای تولید کامپوزیت های مرغوب بهتر است همیشه از ژلکوت های تازه استفاده کنید. پس اگر قصد دارید برای کاربردهای مختلف بهترین ژلکوت را تهیه کنید ما در شرکت کیمیا فایبر می‌توانیم با تضمین کیفیت کالا تازه‌ترین و بادوام‌ترین ژلکوت را با مناسب‌ترین قیمت به دستتان برسانیم.