آموزش طرز تهیه سیلیکون قالب گیری به زبان ساده

جستجو
آنچه در این مقاله میخوانید
طرز تهیه سیلیکون قالب گیری

آیا شما هم از قالب های سیلیکونی تکراری خسته شده‌اید و این ایده را در ذهن دارید که یک طرح جدید خلق کنید؟ در این صورت بهترین راه پیش رو این است که با طرز تهیه سیلیکون قالب گیری (Making silicone molding) آشنا شوید. پس از یادگیری این تکنیک می‌توانید به ساخت انواع مجسمه، شمع، زیورآلات و… بپردازید.

طرز تهیه سیلیکون قالب گیری

  • قدم اول | آماده سازی مدل جهت قالب سازی

روند یادگیری طرز تهیه سیلیکون قالب گیری را با آماده سازی مدل شروع می‌کنیم. در ابتدا شما باید شیء مورد نظری که قصد دارید به عنوان قالب از آن استفاده نمایید را حاضر کنید. در ادامه به یک جعبه شیشه‌ای نیاز دارید تا شیء خود را درون آن قرار دهید. پیشنهاد ما جعبه شیشه‌ای است، اما می‌توان از جعبه مقوایی سخت یا چوب هم استفاده کرد.

در قدم بعدی باید به ثابت نگه داشتن نمونه اولیه بپردازید. در این خصوص کافی است شیء نمونه را با چسب به درون جعبه بچسبانید؛ دقت کنید که شیء کاملاً تمیز و عاری از هرگونه آلودگی در سطح باشد. حال تنها دو مرحله دیگر تا پایان آموزش طرز تهیه سیلیکون قالب گیری باقی مانده است.

نکته: اگر شیء نمونه شما از جنس چوب خام است و یا اینکه دارای گرد و غبار یا آلودگی و خراش می‌باشد، بهتر است پیش از قالب زنی به دقت تمیز شود. همچنین جهت بهره‌برداری بهتر می‌توان با استفاده از رنگ جلا و روغن، پوشش مناسبی را به آن داد.

  • قدم دوم | مخلوط و آماده سازی سیلیکون

در دومین قدم از طرز تهیه سیلیکون قالب گیری، باید به نسبت حجم و ابعاد قالب، سیلیکون مورد نیاز را تهیه کنید. فراموش نکنید که سیلیکون یک محصول دو جزئی است، چرا که باید به همراه هاردنر استفاده شود. ترکیب سیلیکون و هاردنر منجر به آغاز روند سفت شدن سیلیکون می‌شود.

بعد از اندازه گیری میزان سیلیکون، طبق دستور مصرف باید به اندازه 3 تا 4 درصد از وزن آن، هاردنر اضافه نمایید. سپس به خوبی هم بزنید تا کاملاً مخلوط شوند. در این مرحله سیلیکون شروع به سفت شدن می‌کند.

  • قدم سوم | ریختن مخلوط سیلیکون در محفظه

پس از اینکه به خوبی مواد را با هم ترکیب کردید، باید سریعاً و پیش از سفت شدن سیلیکون، آن را درون جعبه مورد نظر بریزید. توجه داشته باشید که شیء نمونه باید به‌طور کامل توسط سیلیکون پوشیده شود.

پس از گذشت 8 ساعت قالب سیلیکونی شما حاضر می‌شود. در ادامه کافی است آن را از جعبه خارج کنید، حال قسمت هایی که می‌توان برش داد را برش دهید و در نهایت از قالب خود استفاده کنید. قالب سیلیکونی دارای جنس انعطاف‌پذیری است، بنابراین به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. در این مرحله به پایان آموزش طرز تهیه سیلیکون قالب گیری رسیدیم.

قدم سوم | ریختن مخلوط سیلیکون در محفظه

مقایسه قالب سیلیکون شیرینی ‌پزی و قالب سیلیکونی هنری

ساخت قالب سیلیکونی نسبتاً فرایند پرهزینه‌ای است و گذشته از آن طرز تهیه سیلیکون قالب گیری در ابتدا با آزمون و خطا های زیادی همراه است. از همین روی پیشنهاد می‌شود با استفاده از قالب های سیلیکونی شیرینی‌پزی کار خود را شروع کنید؛ چرا که این قالب ها نسبت به قالب های سیلیکونی هنری از قیمت بسیار کمتری برخوردار می‌باشند.

قالب های شیرینی‌پزی عمدتاً جهت ساخت شمع و صابون مناسب هستند. نکته مهم این است که اکثر این قالب ها سازگاری چندان بالایی با رزین اپوکسی ندارند، به همین دلیل سطح نهایی آنها به صورت مات شکل خواهد گرفت. اگر شما در کار خود از رزین استفاده می‌کنید، بهتر است از همان ابتدا سراغ قالب های سیلیکون سازگار با رزین اپوکسی و هاردنر بروید.

سخن پایانی

 شرکت کیمیا فایبر با کیفیت‌ترین خدمات را در زمینه‌ی صنعت فایبرگلاس و کامپوزیت به مشتریان عزیز در سطح کشور ارائه می‌کند. مجموعه کیمیا فایبر مفتخر است که با بیش از چهل سال سابقه درخشان و تجربه مفید، صفر تا صد محصولات الیاف شیشه، انواع رزین، فوم‌های پلی یورتان و …را با قیمتی مقرون به صرفه تولید و عرضه می‌کند.