الیاف شیشه وال پست چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جستجو
آنچه در این مقاله میخوانید
الياف شیشه وال پست

الیاف شیشه وال پست (Glass fiber wall post) یا همان وال پست الیافی یک نوع مهارکننده، تقویت کننده و حتی ترمیم کننده برای دیوارهای مختلف در سازه‌ها است. در واقع زمانی که وال پست‌ها با استفاده از الیاف های شیشه ای اجرا می‌شوند رفتار سازه‌ها در زمان زلزله و یا وقوع حادثه‌های طبیعی دیگر بهبود می‌یابد.

پس هیچ گاه دیوارهای مختلف در سازه‌ها دچار ترک خوردگی، شکستگی و یا فروریختگی نمی‌شوند. البته فراموش نکنید که الیاف شیشه وال پستت به اجرای وادار و همچنین مهارهای افقی اضافه در قسمت‌های مختلف دیوار هیچ نیازی ندارد. به همین دلیل می‌توانید از وال پست الیافی در موارد زیادی استفاده کنید.

الیاف شیشه وال پست چیست؟

وال پست‌هایی که با استفاده از الیاف های شیشه ای اجرا می‌شوند وال پست مدرن یا FRP نامیده می‌شوند. این نوع محصولات جدید پارچه های تک جهته و یا پارچه های دو جهته ای از الیاف های شیشه ای هستند که توسط چسب‌های مخصوص و یا رزین های خاصی به سطح دیوارهای مختلف نصب می‌شوند. بنابراین وال پست‌های الیاف شیشه دیوارها را در برابر ترک خوردگی و یا شکستگی مقاوم سازی می‌کنند‌ و سپس در سطح خارجی دیوارها یک سطح پایداری را می‌سازند.

به همین دلیل این نوع وال پست‌های جدید مانع از ریزش آنی دیوارها در برخی مواقع مثل زلزله خواهند شد. پس به طور کلی وال پست‌های FRP این قابلیت را دارند تا دیوارهای متعددی را پیش از ساخته شدن و یا در هنگام تعبیه شدن نیز تقویت کنند.

تفاوت الیاف شیشه وال پست با دیگر وال پست ها

وال پست الیافی توسط چسب‌ها و رزین های مخصوصی نصب و اجرا می‌شوند؛ اما دیگر وال پست‌ها توسط اتصالات پیچی و یا با استفاده از جوش دادن اجرا می‌شوند. البته برخی وال پست‌ها مثل وال پست مش فایبرگلاس با استفاده از مدفون شدن به طور پنهانی در یک پلاستر مخصوص نصب و اجرا می‌شوند‌.

تفاوت الیاف شیشه وال پست

یادتان باشد الیاف های شیشه ای که به صورت وال پست به کار می‌روند به غیر از مهار دیوارهای غیر سازه‌ای می‌توانند دیوارهای باربری که در ساختمان‌های مصالح بنایی وجود دارد را از لحاظ مقاومت خمشی، ظرفیت باربری و حتی مقاومت کششی به خوبی تقویت کنند. تفاوت دیگر اینکه در وال پست‌های اف آر پی محدودیت طولی و وادارهای قابل اجرا برای دیوارها وجود ندارد. از طرفی وال پست FRP از قبل می‌تواند دیوارها را تقویت کند و مهم‌تر اینکه وال پست الیافی وزن سبکی دارد و بسیار مقرون به صرفه است.

کاربرد الیاف شیشه وال پست

وال پست‌های مدرن با توجه با مشخصات منحصربه‌فردی که دارند با استفاده از یکپارچه کردن سطوح مختلف در دیوار سبب استحکام و پایداری هر چه بیشتر آن‌ها می‌شوند‌. در واقع اگر مقاوم سازی دیوارها به کمک الیاف شیشه وال پست به درستی انجام شود موجب کنترل تخریب دیوارهای بسیاری خواهد شد. برخی دیگر از کاربردهای وال پست‌های مدرن عبارتند از:

  • پایدارسازی دیوارهای کج
  • تقویت و بهسازی دیوارها
  • ترمیم دیوارهای ترک خورده
  • ترمیم کردن و مقاوم سازی دیوارهای ناموزون و خمیده
  • تقویت کردن و بهسازی دیوارهایی که شکم داده هستند
  • امکان اجرا و نصب بر روی قسمت‌های مختلف دیوارهای بتنی، آجری و همچنین دیوارهای سنگی، بلوکی و گچی
  • و غیره

کاربرد الیاف شیشه وال پست

سخن پایانی

الیاف شیشه وال پست که جزو وال پست‌های مدرن به شمار می‌رود راهکار بسیار مناسبی جهت پایدارسازی و تقویت دیوارهای غیر سازه‌ای است‌. این محصول دیوارهای ضعیف، دیوارهایی که دچار ترک خوردگی، شکستگی و یا شکم دادگی شده‌اند به راحتی تقویت می‌کند.

بنابراین امروزه وال پست‌هایی که با الیاف شیشه اجرا می‌شوند جایگزین مناسبی برای روش‌های سنتی و روش‌های نبشی کشی فلزی شده است‌. مهم‌تر اینکه وال پست جدید بر روی بخش‌های مختلفی از سطح داخلی دیوارها نصب می‌شود و به دلیل ظرافت الیاف شیشه فضای‌ بسیار کمی را نسبت به وال پست‌های مرسوم قدیمی به خود اختصاص می‌دهد. بنابراین سبب کاهش هزینه‌های مصرفی نسبت به روش‌های سنتی می‌شود.

به همین منظور ما در شرکت کیمیا فایبر در زمینه تولید انواع الیاف شیشه، محصولات مقاوم سازی دیوارها خصوصاً الیاف های شیشه وال پست و سایر تجهیزات تسلیح فعالیت می‌کنیم. همچنین با ارائه تولیدات نوین و مرغوب گامی بلند در راستای پایدارسازی و از همه مهم‌تر بهسازی ساختمان‌ها طبق قوانین و الزامات صنعت عمرانی و شهر‌سازی‌ کشور برداشته‌ایم.