بتن با الیاف شیشه GFRC چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جستجو
آنچه در این مقاله میخوانید
بتن با الیاف شیشه

بتن با الیاف شیشه (Glass fiber reinforced concrete) GFRC بتنی است که از کاربرد وسیعی در صنایع ساخت و ساز برخوردار می‌باشد. بتن GFRC به دلیل فرم، بافت و رنگ های متنوعی که دارد، به‌طور انبوه در دکوراسیون و نما مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این بتن به دلیل مقاومت بالایی که در برابر عوامل خارجی تخریب کننده دارد، در شرایط مختلف جوی از جمله رطوبت، یخ زدگی و… قابل استفاده است. در ادامه این مقاله به‌طور دقیق‌ به بررسی بتن با الیاف شیشه می‌پردازیم.

بتن با الیاف شیشه چیست؟

همان‌طور که آگاهید مهم‌ترین ضعف بتن مقاومت کششی ضعیف آن است. از همین روی عموم کاربران بتن جهت تقویت مقاومت کششی آن از میلگردهای فولادی استفاده می‌کنند. این میلگردها مقاومت کششی بتن را تقویت می‌کنند اما این میلگردها نمی‌توانند از بروز ترک خوردگی در بتن و دیگر آسیب های محیطی جلوگیری کنند. در چنین زمانی است که بتن با الیاف شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

(بتن تقویت شده با الیاف شیشه‌ای (GFRC)، از مقاومت بیشتری نسبت به بتن بدون الیاف برخوردار است.)

بتن الیاف شیشه GFRC مخفف (Glass Fiber Rein Forced Concrete) بوده و نسخه ارتقا یافته بتن محسوب می‌شود. به‌ عبارت دقیق‌تر می‌توان با ترکیب افزودنی هایی به بتن (الیاف چاپد شیشه) رفتار آن را در برابر کشش، خوردگی، ترک خوردگی، عوامل قلیایی و… تحت کنترل قرار داد.

الیاف شیشه (GFRC) چیست؟

الیاف یا فیبر شیشه با هدف استفاده به همراه بتن تولید می‌شود و از مقاومت بالایی در برابر ضربه، حرارت، خوردگی، سایش، مواد اسیدی، قلیایی و… برخوردار است. این الیاف با ذوب شیشه همراه با برخی ترکیبات شیمیایی به دست می‌آید و در انواع مختلفی در بازار عرضه می‌شود. انواع مختلف الیاف شیشه عبارت هستند از:

 • شیشه A

این نوع شیشه در برابر عوامل قلیایی و شیمیایی مقاومت خوبی دارد. این الیاف می‌توانند نفوذپذیری بتن را کاهش‌ دهند. الیاف شیشه A بیشتر در تجهیزات فرآیندی استفاده می‌شود.

 • شیشه C

این نوع شیشه از مقاومت بسیار خوبی در برابر عوامل شیمیایی برخوردار است.

 • شیشه E

این نوع شیشه عایق برقی بسیار خوبی محسوب می‌شود.

شیشه E

 • شیشه AE

این شیشه در برابر عوامل قلیایی مقاومت خوبی دارد.

 • شیشه S

به علت خواص مکانیکی خوب، به‌طور سازه‌ای استفاده می‌شود .

 • الیاف شیشه AR

نوعی الیاف پرکاربرد است که به دلیل آغشته شدن با مواد شیمیایی از خواص ضد قلیایی برخوردار شده است. پایداری الیاف شیشه‌ای ضد قلیا در دراز مدت، یکی از مزایای اصلی الیاف شیشه‌ای AR محسوب می‌شود. این نوع الیاف شیشه‌ای نسبت به دیگر الیاف‌ها، از مقاومت بیشتری برخوردار است.

الیاف شیشه از نظر شکل ظاهری دارای انواع مختلفی است، چرا که رشته های الیاف شیشه می‌توانند به همراه رزین‌ها و چسب‌ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند. از همین روی الیاف شیشه در اشکال متنوعی از جمله غلاف الیاف شیشه‌ای، الیاف شیشه‌ای نواری، الیاف شیشه خرده و الیاف شیشه پارچه‌ای تولید می‌شود.

مزایای استفاده از بتن با الیاف شیشه

برای ساخت بتن با الیاف شیشه از دو روش مختلف استفاده می‌شود. روش اول روش اختلاط از پیش نام دارد که در آن الیاف بتنی به‌طور مرحله‌ای به میکسر اضافه می‌شوند. حالت دوم روش افشانه است که در آن الیاف بتن شیشه را به کمک اسپری به صورت یکنواخت بر روی سطح بتن می‌پاشند.

بتن با الیاف شیشه از مزایای خاصی برخوردار می‌باشد؛ این خصوصیات منحصر به فرد عبارت هستند از:

 • وزن پایین
 • مقاومت کششی بالا
 • کاهش ترک خوردگی
 • مدول الاستیسیته بالا
 • عایق الکتریکی مناسب
 • مقاومت بالا در مقابل ضربه
 • مقاومت بالا در مقابل حرارت
 • مقاومت بالا در مقابل رطوبت
 • کاهش جمع شدگی ‌های پلاستیک
 • مقاومت بالا در مقابل عوامل محیطی

مزایای استفاده از بتن با الیاف شیشه

مقایسه بتن با الیاف شیشه و بتن پیش تنیده

الیاف شیشه بتن (GFRC) دارای شباهت های زیادی به بتن پیش تنیده است، اما در نظر داشته باشید که کاربرد معمول این دو نوع بتن یکسان نیست. اولین تفاوت این دو بتن این است که قابلیت ارتجاعی و چگالی بتن با الیاف شیشه نسبت به بتن پیش تنیده بیشتر است. همچنین وجود الیاف شیشه، مقاومت این بتن را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

دومین مورد مهم این است که استفاده از بتن با الیاف شیشه به دلیل خصوصیات ظاهری برجسته‌ای که دارد برای بسیاری از معماران و طراحان جذاب‌تر است! به‌طور دقیق‌تر بتن با الیاف شیشه شباهت زیادی به سنگ طبیعی دارد و در عین حال در اشکال متنوع و رنگ های مختلف قابل استفاده است.

الیاف‌های کیمیا فایبر

کیمیا فایبر به عنوان نماینده رسمی و معتبر شرکت‌های الیاف تماشا و الیاف سینا، نقش کلیدی و مهمی در تامین انواع الیاف‌های مورد استفاده در صنعت فایبرگلاس ایفا می‌کند. این شرکت با بهره‌گیری از تجربه و تخصص خود در این زمینه، قادر به ارائه‌ی طیف گسترده‌ای از محصولات با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای بین‌المللی است. همچنین، این شرکت با توجه به نیازهای مشتریان و با ارائه مشاوره‌های فنی و تخصصی، بهینه‌ترین راه‌حل‌ها را برای استفاده از محصولات خود پیشنهاد می‌دهد. هدف کیمیا فایبر همواره ارائه محصولات با کیفیت برتر و خدمات پس از فروش عالی بوده تا رضایت کامل مشتریان خود را جلب کند.

سخن پایانی

شرکت کیمیا فایبر باکیفیت‌ترین محصولات را در زمینه‌ی صنعت فایبرگلاس و کامپوزیت به مشتریان عزیز در سطح کشور ارائه می‌کند. مجموعه کیمیا فایبر مفتخر است که با بیش از چهل سال سابقه درخشان و تجربه مفید، صفر تا صد محصولات الیاف شیشه، انواع رزین، فوم های پلی یورتان و… را با قیمتی مقرون به صرفه تولید و عرضه می‌کند.