فیلتر الیاف شیشه ای چیست؟ آشنایی با ۶ کاربرد آن

جستجو
آنچه در این مقاله میخوانید
فیلتر الیاف شیشه ای

فیلتر الیاف شیشه ای (Glass fiber filter) نوعی الیاف درشت یا همان Fiber Glass است که با خاصیت فیلتراسیون ساخته می‌شود‌. در حقیقت فیلتر الیاف شیشه ای ظرفیت غبارگیری فوق‌العاده‌ای دارند و دارای افت فشار خیلی خوبی هستند. این نوع فیلترهای شیشه ای در دو نوع فیلترهای خشک و فیلترهای ویسکوز دسته‌بندی می‌شوند‌.

البته فیلترهای ویسکوز گرد و غبار را با میزان فشار بیشتری جذب می‌کنند. به همین دلیل در زمان تعویض فیلترهای ویسکوز، غبار بسیار کمی از فیلتر جدا می‌شود. خوب است بدانید که انواع فیلتر الیاف شیشه ای به شکل برش خورده درون فریم هایی از جنس مقوا و یا فلز تولید می‌شوند و در سایزهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فیلتر الیاف شیشه ای چیست؟

فیلتر الیاف شیشه ای یک نوع فیلتر فوق‌العاده از جنس الیاف شیشه ای است. این محصول به صورت کاملاً پیوسته از نوع امرگلاس و یا امرکول در قطرهای ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ میلی‌متر ساخته می‌شود‌؛ ولی فراموش نکنید که این نوع الیاف‌ها برای کاربرد بهتر بعد از برش دادن درون قاب‌های مقوایی و یا قاب‌های فلزی قرار می‌گیرند؛ اما ۷۵٪ از سطح قاب‌های مقوایی به صورت باز تعبیه می‌شود تا هوا به راحتی از سطح فیلتر عبور کند.

پس امروزه فیلتر الیاف شیشه ای به شکل پد در اندازه‌های مختلف به صورت بدون قاب و یا قاب دار از جنس مقوایی و فلزی تولید می‌شوند. از طرفی فیلترهای رول شده یا همان رولوماتیک در اندازه‌های ۲۰ متری و ۴۰ متری در قطرهای متنوع ساخته خواهند شد‌.

مشخصات فنی فیلتر الیاف شیشه ای

فیلترهای الیاف شیشه ای مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند همچنین گرد و غبار ریز و درشت را با قدرت بالایی به سمت خود جذب می‌کنند. مهم‌تر اینکه ظرفیت نگهداری ذرات در این نوع فیلترها با حجم بالایی انجام می‌گیرد. معمولاً این نوع فیلترهای شیشه ای در کلاس های بازدهی G2_ G3 و F5 در نظر گرفته شده است. اصولاً فیلترهای الیاف شیشه ای در دسته‌بندی یورونت تحت درجه‌های ای یو ۲، ۳ و ۴ قرار دارد.

مشخصات فنی فیلتر الیاف شیشه ای

میزان افت فشار اولیه فیلترهای شیشه ای در سرعت هوای عبور کرده به اندازه ۵/۲ متر بر ثانیه ۲۵ تا ۳۰ پاسکال است‌‌. میزان قدرت جذب گرد و غبار مصنوعی فیلتر از نقطه مرکز راندمان وزنی میان ۷۰ تا ۹۸ درصد تعیین شده است. افت فشار پایانی این مدل فیلترهای شیشه ای حدود ۲۰ پاسگال است.

کاربردهای فیلتر الیاف شیشه

به طور گسترده در صنایع مختلفی از فیلترهای الیاف شیشه ای در ضخامت‌های مختلف به منظور جذب خاک استفاده می‌شود. کاربرد این نوع فیلترهای شیشه ای بیشتر به صورت پیش فیلتر در جریان هوای ورودی کمپرسورها و همچنین مسیر ورودی توربین‌ها است. در حقیقت فیلترهای شیشه ای که به شکل پد و یا رول هستند به عنوان یک پیش فیلتر برای بالا بردن عمر مفید فیلترهایی با راندمان بالا و همچنین فیلترهای اصلی به کار می‌روند. به همین منظور برخی از کاربردهای این محصول عبارتند از:

  • هواساز
  • بیمارستان ها
  • کوره های رنگ
  • هودهای آشپزخانه
  • کارخانجات داروسازی
  • مکان های دارای حرارت

سخن پایانی

امروزه فیلتر الیاف شیشه ای یکی از پرکاربردترین تقویت کننده‌ها در صنعت کامپوزیت است که در بازارهای تجاری در اندازه‌های مختلفی خرید و فروش می‌شود. اما اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد خرید فیلترهای الیاف شیشه ای و یا پیش فیلتر هوا را دارید بهتر است بدانید که ترکیبات شیمیایی الیاف به کار رفته در این نوع فیلترهای شیشه ای کاملاً متفاوت است.

سخن پایانی

چون الیاف‌های شیشه ای در صنعت با ترکیبات متنوع و کاربرهای خاصی تولید می‌شوند‌. به همین علت برای تهیه بهترین فیلترهای ویسکوز و خشک از بازارهای فروش فیلتر الیاف شیشه ای به شما پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان فروش ما در شرکت کیمیا فایبر در ارتباط باشید.

زیرا مجموعه بزرگ کیمیا فایبر یکی از معتبرترین تولیدکنندگان محصولات الیاف شیشه، انواع رزین، فوم های پلی یورتان و … در کشور است. بنابراین شرکت کیمیا فایبر باکیفیت‌ترین خدمات را در زمینه‌ی صنعت فایبرگلاس و کامپوزیت به مشتریان عزیز در سطح کشور ارائه می‌کند. این مجموعه مفتخر است که با بیش از چهل سال سابقه درخشان و تجربه مفید صفر تا صد محصولات خود را با قیمتی مقرون به صرفه در اختیار شما مشتریان عزیز قرار دهد.